Jak przebiega proces odlewania medali?
- Szczegóły
Medale od dawna stanowią piękną nagrodę lub wyróżnienie za starania i osiągnięcia np. sportowe. Jest to przedmiot, który po latach wzbudza wspomnienia, a jego wygląd dumnie świadczy o dokonanych wyczynach. Skąd biorą się medale i kto stoi za ich produkcją? Co jest potrzebne do tego, by wytworzyć medal? Jako specjaliści w produkcji tych wspaniałych ozdób chętnie podzielimy się z Wami wiedzą na temat procesu ich powstawania!
Etapy produkcji medali odlewanych
Dzięki temu, że medale są odlewane od dziesiątek lat, technika ich produkcji stała się o wiele bardziej rozbudowana, ale też dużo prostsza niż w przeszłości. Obecnie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn, jesteśmy w stanie wytwarzać je w nieograniczonych ilościach, w tempie większym niż kiedykolwiek. Wszystko zaczyna się od pomysłu klienta, który musi obmyślić, w jaki sposób będzie chciał uhonorować gości imprezy, sportowców lub inne osoby. Technika pozwala na produkcję medali o dowolnym kształcie, płaskich i wypukłych. Dodatkowo możliwe jest nadawanie im odpowiedniego koloru, a także malowanie wybranych elementów.
Następnie wykonuje się model wymyślonego przez klienta produktu. W programie komputerowym tworzy się projekt, dzięki któremu możliwe staje się sporządzenie formy odlewniczej. Po zmontowaniu jej zalewa się ją ciekłym metalem o z wybranych materiałów. Najczęściej do tego celu wykorzystywane są mosiądz, tombak i brąz.
Po ostygnięciu możliwe staje się wyjęcie odlewu z formy, po czym następuje czyszczenie i obróbka wykańczająca. Oznacza to, że właśnie teraz medal nabierze swoich cech charakterystycznych. Widoczne staną się kolorowe elementy lub zostanie on w całości pokryty odpowiednią powłoką. Najczęściej wybierane odcienie medali to oczywiście złoto, srebro i brąz. Stosowana powłoka jest trwała i przypomina te szlachetne metale.
Technika odlewnicza pozwala na wykonanie medali okolicznościowych, mogą one mieć bardzo małe rozmiary lub większe, które powszechnie spotykamy np. na zawodach sportowych. Dodatkowo dzięki możliwości pokrycia drobnych elementów wybranymi kolorami, ozdoby te mogą przybrać całkiem unikatowy wygląd!