Historia medalierstwa
- Szczegóły
Medale kojarzą nam się dziś przede wszystkim z wydarzeniami sportowymi, gdzie zwycięzcom wręczane są złote, srebrne czy brązowe krążki upamiętniające ich wyczyny. Inną grupą są medale wojskowe, które dekorują piersi najbardziej zasłużonych. Dziś medale można zrobić też na zamówienie i wręczyć jako symboliczną pamiątkę. Skąd jednak wzięła się ta miłość do podkreślania czyichś zasług medalem z metalu?
Początki medalierstwa
Medal okolicznościowy jest niezwykle miłym gestem i pamiątką, niezależnie od okazji, z jakiej jest wręczany. Historia medalierstwa zaczęła się wraz z coraz częstszym wykorzystywaniem metalu i wynalezieniem monety. Już w starożytnych czasach, w Rzymie i Grecji, bicie medali uważano za rzemiosło i jednocześnie sztukę, gdyż wybijano je ręcznie, co wymagało niezwykłych umiejętności, zmysłu plastycznego i zdolności rzeźbiarskich.
Medale wręczane były jako upominki, gratyfikacja za niezwykłe dokonania, a w Europie medale miały upamiętniać wybory nowych władców. To Włosi dali od siebie najwięcej, jeśli chodzi o sztukę medalierstwa. Małe dzieła sztuki ewoluowały na przestrzeni wieków, dodawano do nich napisy, rysunki zwierząt i ludzi, budynków, były jedno lub dwustronne. Występowały w różnych rozmiarach i grubościach, ale raczej nigdy nie przekraczały średnicy 20 cm.
Rodzaje medali i techniki ich wykonywania
Na przestrzeni lat wyodrębniły się różne rodzaje medali, które można podzielić na okolicznościowe, religijne, artystyczne, związane z monarchią oraz prywatne, robione na zamówienie. Do dziś medale królewskie wręcza się z okazji elekcji, koronacji, ślubu, ale również jako pośmiertną pamiątkę.
Do najpopularniejszych technik wykonywania medali należą przede wszystkim odlewanie (do drewnianej formy wlewany jest stopiony metal) lub stemplowanie (najpierw powstaje stempel z gotowym wzorem). Najbardziej artystyczne jest trybowanie, czyli ręczne wykuwanie całego wzoru medalu. Metody te pozwalają uzyskać trwałe i wyraźne napisy i wzory, które odporne są na uszkodzenia mechaniczne czy upływający czas.